Tanösvény-padlet készült a német nemzetiségi oktatás támogatására

Új mérföldkő az országos német önkormányzat zászlóshajó-projektjében: tanösvény-padlet készült a német nemzetiségi oktatás támogatására

 

Újabb jelentős fejlesztéssel bővültek a magyarországi német tanösvények: Frey Mária, a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont elkötelezett és alkotó szellemű népismeret-tanára másfél évnyi áldozatos munkával olyan online tananyagot alkotott meg, amely új perspektívát nyit a német nemzetiségi oktatásban. Megszületett ugyanis egy úgynevezett "tanösvény-padlet", azaz egy olyan online felület, amely a tudás és ötletek megosztásának jegyében összegzi a magyarországi német tematikus utak teljes tartalmát, különböző kiegészítő anyagokkal és kreatív koncepciókkal gazdagítva, 12 évfolyamra szabva.

Ez a tananyag mostantól olyan "multiplikátorok" – a kezdeményezésben való részvételre meghívott német-, történelem- és népismeret-tanárok – számára elérhető, akik részt vesznek a használatát célzó képzésen annak érdekében, hogy azt a saját óráikon is alkalmazzák. Frey Mária a tananyag bemutatásakor kiemelte: ő maga a kezdetektől részese a tanösvény-projektnek, szakértőként, illetve tanácsadóként segítette szinte valamennyi tematikus út kialakítását.

– Mindazok, akik már részt vettek egy tanösvény kidolgozásában, tudják, hogy ez mennyi munkával jár, ugyanakkor micsoda emberi és szellemi gyarapodást jelent, mennyit tanulhat az ember a magyarországi németségről – fogalmazott. – Ezek az anyagok hatalmas értéket képviselhetnek az oktatásban és a diákjaink identitástudatának kialakításában. Ugyanakkor azt tapasztaltam, amikor egy-egy iskolai osztállyal helyben tekintettünk meg tanösvényeket, hogy a táblákon, kísérőfüzetekben foglalt információ egyszerre túl soknak bizonyul. Ez inspirált arra, hogy e gazdag tartalmakat másképpen – az osztálytermekben – is hozzáférhetővé tegyem. Így született meg az a tananyag, amelyet most a továbbképzések során mutatok be a kollégáknak.

Az ötlet megvalósítását támogató Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és az általa fenntartott Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ abban bízik, hogy a multiplikátorok közreműködésével a tananyag folyamatosan bővülni fog. A cél az, hogy az új, hiteles és magas minőségű tartalmak még hatékonyabbá tegyék a népismeret és történelem tárgyak oktatását a német nemzetiségi iskolákban. A pécsi továbbképzést további két hasonló esemény követi majd Veszprém és Budapest közelében.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata által tíz évvel ezelőtt kezdeményezett tanösvény-projekt eredményeképp eddig 17 tematikus út létesült szerte az országban. Ezek mélyebb betekintést adnak a magyarországi német közösség kultúrájába és történelmébe. A tematikus utakat egyre többen látogatják, az élménydús séták révén a múlt világához kapcsolódhatnak és közelebb kerülhetnek a saját gyökereikhez. A projektgazda egyik legfontosabb célja az, hogy a fiatal generáció is felfedezze és megértse ezt a páratlan örökséget, és ehhez a tanösvények oktatásbéli hasznosítása egy újabb jelentős lépésnek ígérkezik.